Fyzioterapie a rehabilitace

Fyzioterapie a rehabilitace

Zuzana Soukupová, CertCAAPR                                                                                                 https://www.fyziopsik.cz/

Pracuji ve Vrchlabí v prostorech veterinární ordinace Ambuvet. 

Vytvářím každému pacientovi individuální fyzioterapeutický plán. Provádím komplexní manuální ošetření pohybového aparátu, dle potřeby pak doporučuji aktivní cvičení na doma.

Nabízím preventivní ošetření, péči o sportovní psy a psí seniory, rehabilitaci ortopedických a neurologických pacientů - po operacích i konzervativní terapii.

V rámci oboru fyzioterapie a rehabilitace zvířat nabízím tyto služby:

Manuální ošetření

Manuální ošetření zahrnuje masáž, stretching, mobilizaci kloubů a cvičení pasivního rozsahu pohybu. Uvolňují se zatuhlé svaly, kůže a podkoží, citlivě se odstraňují blokády kloubů, zvyšuje se rozsah pohybu. Psovi je ošetření příjemné, jedná se o jemnou a nebolestivou terapii, která trvá přibližně 60 minut.

Preventivní manuální ošetření je důležitou součástí péče o psa, je možné tak často odhalit potíže v pohybovém aparátu již v zárodku, tedy dřív, než pes začne kulhat nebo jevit jiné známky bolestivosti. Preventivní kontroly u fyzioterapeuta jsou vhodné pro každého psa, důležité jsou zejména pro sportovní nebo pracovní psy a pomáhají také výrazně zlepšit kvalitu života psích seniorů.

V případě, že psík již nějakými pohybovými potížemi trpí, je nutná před fyzioterapií kontrola veterinárním lékařem, který musí vyloučit kontraindikaci fyzioterapie.

Aktivní cvičení

Při tomto cvičení, kdy jsou využívány zejména targety, balanční podložky a kavalety, je kladen důraz na nácvik správného postoje a pohybu. Cvičením na míru jsme schopni psa nasvalit tak, aby měl co nejlépe rozloženou váhu ve statických pozicích a následně co nejlépe zapojoval svaly a zatěžoval rovnoměrně končetiny i v pohybu.

Aktivní cvičení je důležité zejména u sportovních psů jako celkové zpevnění těla, a tedy prevence zranění. Je důležitou součástí rehabilitace ortopedických a neurologických pacientů - po operaci i v rámci konzervativní terapie. Pomáhá udržovat v kondici psí seniory a při dodržování určitých pravidel je vhodné i pro rozvoj pohybového aparátu štěňat. Je to také ideální příprava psa na výstavy.

V dnešní době je zejména cvičení na balančních podložkách velmi populární, je ale vhodné začínat pod dohledem fyzioterapeuta, aby mělo cvičení pozitivní efekt. Cvičení má pravidla, která je třeba znát a dodržovat.

Magnetoterapie

Magnet lze zapůjčit domů, nebo docházet na terapii do ordinace, kde je možné současně provést manuální terapii (psík je ošetřen na magnetu během jeho působení). Aby měla terapie účinek, je třeba aplikovat několikrát týdně.

Magnetoterapie je vhodná například pro urychlení hojení pooperačních ran, pro omezení bolestivosti, urychlení hojení fraktur, regeneraci po traumatech svalů a šlach, pro zlepšení kondice a regenerace seniorů, zvýšení výkonnosti sportovních a pracovních psů, nebo také pro redukci stresu. Spektrum využití je opravdu široké. Vždy je před použitím nutné vyloučit kontraindikaci.

Pulzní magnetoterapie zlepšuje celkový metabolismus buněk a prokrvení tkání, zdokonaluje tedy látkovou výměnu a urychluje proces hojení. Zvyšuje také celkovou obranyschopnost, má analgetický účinek, pomáhá zrelaxovat svaly, do těla se působením magnetického pole vyplavují endorfiny (pozitivní hormony).

Výhodou je nebolestivá a neinvazivní aplikace, magnetické pole také proniká přes deky, obvazy, kotce atd, je tedy možné umístit magnet pro psíka velmi pohodlně, např. když odpočívá v pelíšku. Magnet lze použít i při hojení fraktur s kovovým implantátem...

foto: Adéla Špetlová
foto: Adéla Špetlová