Nosework

Jsem certifikovaný trenér NOSEWORKU od roku 2021 !!!!!

CO JE NOSEWORK ? Doslovný překlad slova nosework je práce nosem. A odpovídá přesně tomu, co tato činnost znamená. Jde o vyhledávání specifického pachu v různých prostředích. Nosework vychází z nejpřirozenější schopnosti všech psů, čichu. Jde o moderní kynologickou disciplínu, založenou na práci psa a jeho psovoda. Pes ve spolupráci s psovodem vyhledává specifické pachy v obdobných situacích, jako profesionální týmy policie, armády nebo záchranářů. Jako sport nosework vznikl v r. 2009 v USA. V České republice se první semináře týkající se výcviku psů konaly až v roce 2014. Vděčíme za to zkušeným záchranářkám Kláře Hlubocké a Kristýně Dostálkové. Zformoval se klub Nosework CZ, z.s., který sdružuje zájemce o tento sport, vzdělává v metodách vedení psa a pořádá zkoušky -> www.noseworkcz.net .

VÍTĚZSTVÍ S PŘIDANOU HODNOTOU Cílem tohoto sportu není soutěživost a vážnost, ale zábava a využití přirozené schopnosti psů. Nehraje se na krásu, body nebo čas, rozhodující je pouze našel - nenašel. Využívá se metodika pozitivního posilování (nátlakem toho zde psovod opravdu příliš nedosáhne). Psi čichání milují a záhy této aktivitě propadne i psovod. Věřte mi, při tréninku noseworku se svým psem zažijete neobyčejné věci.

CO SE HLEDÁ aneb nosework v ČR nevoní jen skořicí a pomerančem ale i esenciálními oleji ... Podle zkušebního řádu klubu Nosework CZ jsou standardními vzorky skořice (kusová) a pomerančová kůra (sušená i čerstvá). Jde tedy o suroviny u nás běžně dostupné a levné, nenáročné na skladování a manipulaci. V základní úrovni si lze zvolit jakýkoliv jiný vzorek (např. pytlíkový čaj, badyán, hřebíček, káva, tabák).

NOSEWORK PRO KAŽDÉHO Nosework se u nás těší stále větší a větší oblibě. Není se čemu divit. Je to sport pro všechny, mladé i dospěláky či staré, rychlé i pomalejší, malé i velké. Každý najde své uplatnění. Je jedno, jestli jste zkušený psovod či nikoliv, zda se svým psem stopujete, sportujete nebo vám naopak jakýkoliv předchozí trénink chybí. Nosework je opravdu velmi flexibilní. Trénovat můžete doma, na zahradě, na procházkách...téměř kdekoliv i kdykoliv si vzpomenete a je to bezpečné. Nepotřebujete žádné speciální zázemí nebo vybavení. Pro začátek budou stačit pachové vzorky a dobrá nálada.

PROČ NEVYNECHAT NOSEWORK? Využívá přirozené schopnosti psů - > žádný předchozí trénink není potřeba je to zábava pro psa i pro vás -> budete se bavit společně zvyšuje schopnost koncentrace -> pes se naučí soustředit i v náročnějších prostředích spaluje mnoho mentální energie -> psy dokonale zabaví a příjemně unaví psi pracují vždy samostatně -> vhodné i pro reaktivce zvyšuje sebevědomí u bázlivých psů nevyžaduje žádné speciální vybavení ani prostory -> čichat se dá téměř všude a vždy rozvíjí starší psy v duševní kondici výborná aktivita pro pejsky v rekonvalescenci za předpokladu, že se upraví trénink na míru.

A TO NEJLEPŠÍ JAKO BONUS. Posílíte společný vztah díky vzájemné zábavě a spolupráci. Nechte svého psa být hrdinou a vyzkoušejte si, jak profesionální psovod se psem spolupracuje a naslouchá mu. • zlepší se spolupráce v každodenním životě • naučíte se lépe pozorovat svého psa, pochopit ho a spolupracovat s ním.

zdroj: čuchej.cz

----------------------------------------

Lekce jsou zaměřeny převážně ke zdokonalení práce psa nosem ale i mimo jiné:

- Spolupráce se psem v týmu. 

 - Práce psa v různých prostředích. 

 - Rozlišování pachů které se "dohledávají" . 

 - Sebeovládání psa (sebekontrola - soustředění se na práci) 

 - Přípravu psa ke zkouškám ..... a mnoho dalšího !!!

Tréninkové lekce budou vypisovány formou Intenzivek pro kontrolu správného vedení , nebo kolektivních hodin pro napravení chyb a "dopilování" technik.